ROZDĚLENÍ PODÁVACÍCH KLADEK

ROZDĚLENÍ PODÁVACÍCH KLADEK

Výrobci svařovacích zdrojů používají různé velikosti kladek. Dokonce i stejná svářečka vyrobená v různém období může mít jiné kladky, díky inovaci stroje.

Kladky se měří podle velikosti vnitřního a vnějšího průměru. Například kladka 32/40 má vnitřní průměr 32 mm, vnější průměr 40 mm. Většinou jsou kladky pro dva průměry svařovacích drátů, tzn. kladka 32/40 1,0-1,2 značí, že je určená pro drát 1,0 mm a druhá strana kladky pro drát 1,2 mm. Někteří výrobci používají pouze kladky s jednou drážkou (pro jednu velikost drátu). Pokud máte 2 kladkový podavač drátu, stačí koupit podávací kladka v počtu jednoho kusu. Protože 2 kladka značí to, že jedna kladka je hnací a druhá hnaná (přítlačná). Tato přítlačná kladka – holá kladka (bez drážky) je vlastně obyčejné kuličkové ložisko. Pokud máte 4 kladkový podavač, potřebujete koupit kladky dvě. Dvě spodní jsou hnací a dvě vrchní ložiskové holé jsou hnané.

Kladky tedy rozdělujeme podle velikosti průměru, podle velikosti pro drát a podle tvaru drážky pro drát.

 

Kladky pro klasický (černý) drát a nerez mají drážku písmene V.

Kladky pro hliníkový drát mají držku písmene U, aby se měkký hliník nedeformoval.

Kladky pro trubičkový (plněný) drát mají drážku písmenu U s tím, že po obou stranách obvodu kladky jsou zoubky. Tvar U zajišťuje, aby se drát nedeformoval, zoubky pak zajišťují plynulé podávání drátu, aby v kladce neklouzal.


Ne všichni výrobci mají kladky totožné nebo podobné. Některé se zajišťují aretačním klínkem. Některé mají po obvodu vyvrtané díry, které se pak zasazují do čepu, aby se neprotáčely. Modelů je opravdu mnoho. Kladky Je třeba kupovat podle daného stroje. 

 

Autor: Jiří Strachotta

Máte radu nebo připomínku k tomuto článku? Napište reakci do emailu blog@jsweld.cz.