ROZDĚLENÍ A VÝBĚR PRŮVLAKŮ

ROZDĚLENÍ A VÝBĚR PRŮVLAKŮ

Rozdělení podle chemického složení:

Nejlepší:   E-CuCrZr Postříbřená:   Elektro měď s přídavkem Chromu a Zirkonu (CuCrZr), s povlakovanou vrstvou stříbra (Ag). Nejlépe elektricky vodivá, nejlépe přejímá ochlazovací efekt ochranného plynu, nejméně se zatavuje ve středu průvlaku, nejmenší ulpívání kuliček (rozstřiku), nejdelší životnost. Ideální pro svařovací roboty, pro trubičkové (plněné) dráty, nebo pro svařování vysokým výkonem po delší dobu, výborné pro kapilární svařování - režim "sprcha", nejlepší volba pro MIG pájení (CuSi). 

Lepší:   E-CuCrZr Poniklovaná:   Elektro měď s přídavkem Chromu a Zirkonu (CuCrZr), s povlakovanou vrstvou Niklu (Ni). Druhý nejlepší průvlak. Platí všechny parametry jako u postříbřeného, pouze je o třídu níže. Tzn. lehce horší vodivost, životnost atd.

Dobré:   E-CuCrZr:   Elektro měď s přídavkem Chromu a Zirkonu (CuCrZr), bez dalších povlaků. Třetí nejlepší průvlak. I tady platí, že tyto průvlaky jsou o třídu níže (vodivost, životnost, zatavování středu atd.). Tyto průvlaky jsou oblíbené ve svařovnách, kde se svařuje převážně manuálně v několika směnách.

Obyčejné:   E-Cu:   Obyčejné (klasická) elektro měď. Nejprodávanější průvlaky díky nejnižší ceně. Nejhůře však vodí el.proud, často se zatavují do středu, na povrch průvlaku se natavují kuličky z rozstřiku. Díky těmto vlastnostem se často mění za nové. Výsledkem je nižší efektivita práce a ve finále i vyšší náklady.

Speciální:   Al průvlaky, určeny pro hliníkové  dráty.


Průvlaky se nejčastěji vyrábí se závity M6 / M8 / M10 (závit M5 jsem viděl pouze u hobby výrobců svářeček a tyto průvlaky se málo kde prodávají. Někteří výrobci mají záměrně jiné stoupání závitu, aby průvlak nešel nahradit jiným výrobcem.

Středové průměry pro svařovací dráty - 0,6 / 0,8 / 1,0 / 1,2 / 1,4 / 1,6. Taková trošku specialita je pak průměr 2,0 mm.

 

Praktická zkouška:

Vyplatí se kupovat drahé průvlaky? Ano! Jednoznačně ano, protože lepší průvlak = delší životnost = nižší náklady.

Na konkrétním příkladu: Svařujeme celou pracovní dobu (odečteme polední pauzu a prostoje např. při výměně drátu, přípravě základního materiálu atd.), tzn. počítáme cca 5 hodin svařování. Svařovat budeme drátem o průměru 1,2mm, SG2 (G3Si1) při cca 230-250A, kontinuální svařování. Za toto svařování budeme muset vyměnit v průměru asi tak 3x průvlak E-Cu. Prvně, protože se nám zataví drát do průvlaku. Podruhé, protože vnitřní průměr průvlaku se zvětší, přestane být soustředný a drát nám začne kopat, protože nedokonale vodí proud. Potřetí ho vyměníme, protože je obalený rozstřikem kuliček. Jeden obyčejný průvlak M8 se prodává v základní ceně 23,40 bez DPH. Za jeden den tedy zaplatíme na průvlacích 70,2 Kč bez DPH. Když použijeme nejlepší průvlak, tedy průvlak E-CuCrZr Postříbřený, který stojí 60,8 Kč bez DPH, tak na jednom dni ušetříme 9,4 Kč bez DPH, protože není potřeba ho vyměnit. Nezatavuje se, nemá vydřenou středovou díru, není vyžíhaný teplem, ulpívání kuliček je minimální. Ale tato úspora není zdaleka konečná, protože tento průvlak vydrží bez výměny i 3 dny (u tohoto konkrétního případu). Takže počítáme znovu. Tři dny svařování s obyčejným průvlakem bude stát 210,6 Kč bez DPH. Svařování tří dnů s nejlepším průvlakem bude stát 60,8 Kč bez DPH. Úspora za tři dny svařování je tedy 149,8 Kč bez DPH. Takto můžeme počítat do nekonečna. Za rok svařování je úspora celkem značná.

(Tyto výpočty jsou reálné, mnou prakticky vyzkoušené. Ceny průvlaků jsou doporučené prodejní od výrobce Abicor Binzel pro rok 2019. Nebereme v potaz ochranu spotřebních dílů v podobě svařovací pasty, spreje, keramického spreje).


Rada: Mnoho svářečů si vybírá o řadu větší průvlak. Na drát o průměru 1,2 mm použijí průvlak 1,4 mm. Údajně se jim lépe svařuje. Není to pravda. Průvlaky jsou vyvrtány (přesněji se středové díry vytlačují) vždy o pár desetin větší, jako je jejich značení. Průvlak 1,2 mm bude mít díru ve skutečnosti např. 1,3 mm. Čím větší díra, tím horší přenos proudu (v závislosti na průměru drátu). Průvlak je poslední částí hořáku, který přenáší proud. Nejčastější výmluva je to, že pomědění drátu zanese průvlak a špatně se svařuje. Proč se pomědění drátu dostává do bowdenu a průvlaku, a jak tomuto zabránit, se dočtete ve článku Správné nastavení přítlaku kladek.

Specialitou jsou průvlaky na hliníkové dráty. Tyto průvlaky jsou ještě o něco větší, protože hliníkové dráty jsou při zvětšení „chlupaté“. Takže průvlak na hliník označený průměrem 1,2 mm má skutečnou velikost cca 1,4 mm.


Autor: Jiří Strachotta

Máte radu nebo připomínku k tomuto článku? Napište reakci do emailu blog@jsweld.cz.