SPRÁVNÉ NASTAVENÍ PŘÍTLAKU KLADEK

SPRÁVNÉ NASTAVENÍ PŘÍTLAKU KLADEK

Častý problém, který lze rychle vyřešit ….

Mnoho svářečů tvrdí, že mají ucpaný bowden a průvlak poměděním od drátu. I proto se někteří rozhodnou vyměnit drát za nepoměděný.

Problém je jen v nastavení přítlaku kladek. Ať máme 2 kladkový nebo 4 kladkový podavač, tak každá stupnice od každého výrobce vlastně není stejná. Sice se podíváme, že na stupnici je rozmezí 1 – 5, ale tato stupnice je pouze orientační. Když nastavíme přítlak na jednom stroji např. na stupeň 3, tak na stroji jiného výrobce bude mít stupeň 3 jinou sílu přítlaku. Síla přítlaku záleží také na bowdenu a délce hořáku, proto se nedá spoléhat na stupnici.

Správné nastavení je vždy manuální. Stupnici nastavíme na stupeň 1. Narovnáme svařovací hořák, vezmeme ho do ruky a jdeme k podavači. Ideálně, ať hořák opisuje tvar písmene U (myšleno od začátku – Euro koncovky našroubované ve stroji, ke konci, který držíme v ruce – rukojeti). Na volnou ruku nasadíme svařovací rukavici. Čelo hořáku, ze kterého vychází drát, dáme proti druhé ruce, na které máme rukavici. Hořák a rukavici máme od sebe ve vzdálenosti cca 20 cm. Sepneme hořák – drát se posouvá a zastaví se o rukavici. Vidíme, že na podávací kladky se točí, ale drát se neposouvá. Postupně stupnici přítlaku šroubujeme více a více (vždy o cca 2 celé otáčky). Správně nastaveno máme, když se drát o rukavici začne deformovat a má tendenci se ohýbat do stran. Musí se při naražení o rukavici ohnout, ne však tak moc, aby se nezastavil a lezl dále a dále. Drát se lehce ohne, ale při větším tlaku se zastaví – podavač se točí, ale drát prokluzuje v kladkách. Máme nastaveno. Posledním úkonem je, že stupnici zašroubujeme ještě o půl otáčky. O půl otáčky došroubujeme proto, že hořák nemáme při svařování nikdy v přímém stavu a mohlo by se stát, že nám někdy lehce proklouzne.

 

Vše výše napsané platí v případě, že máme správně zvolenou kladku ke svařovacímu drátu.

Důležité je také mít čistý (profouknutý bowden) o správné velikosti ke svařovacímu drátu.

Ideálně nastavovat s novým průvlakem.

Před podávací kladky je vhodné nainstalovat čistící plsť, která drát odmastí. Drát je částečně „namaštěn“, aby nekorodoval.

Pokud dodržíte tyto zásady, tak pomědění drátu se nebude loupat, nebudete mít problém se zaneseným bowdenem a průvlakem.   

 

Varování: Vždy se ujistěte, že kostra (kostřící kabel) se nedotýká vás, podložky, na které stojíte nebo samotného svařovacího stroje. Hrozil by úraz el.proudem.


Autor: Jiří Strachotta

Máte radu nebo připomínku k tomuto článku? Napište reakci do emailu blog@jsweld.cz.